Jak mówić po angielsku, czyli jak się uczyć dla praktyki?

Największy problem, który zgłaszają osoby uczące się języka angielskiego? Oczywiście fakt, że pomimo wielu lat nauki i znajomości reguł czy słówek nadal trudno jest im przekonać się do… mówienia. Jak nauczyć się angielskiego tak, aby nie bać się mówienia?

Dlaczego ludzie boją się mówić w obcym języku?

Przerażający jest przede wszystkim brak praktyki. Opanowanie teorii zajmuje często wiele czasu i przedstawiane jest jako trudne i nużące. W efekcie, gdy przychodzi do mówienia, wiele osób odnosi wrażenie, że to musi być skomplikowane. Z tego powodu nawet przy bardzo dobrej znajomości podstaw języka, słownictwa czy gramatyki, gdy przychodzi do mówienia, część osób zwyczajnie milczy. Boi się popełnić błąd, gafę albo być niezrozumianymi. To hamuje chęć do mówienia i sprawia, że znajomość języka nigdy nie przechodzi na wyższy, praktyczny etap.

Osłuchaj się z językiem… i praktykuj

Jeśli przeraża Cię, że nie masz odpowiedniego akcentu, nie ma nic lepszego niż praktyka. Możesz przede wszystkim osłuchiwać się z językiem, dzięki czemu łatwiej będzie Ci opanować go od strony przyzwyczajenia do pewnych dźwięków. Możesz też podsłuchać, jak brzmią różne akcenty, co jest szczególnie przydatne w nauce rozumienia słowa mówionego. Co więcej, poprzez powtarzanie różnych słów na przykład za aktorami możesz przyzwyczaić aparat mowy do ustawienia w konkretny sposób, co pomoże Ci w uzyskaniu przyjemnego akcentu w języku angielskim.

Naucz się myśleć po angielsku

Przede wszystkim z powodu tego, że myślą w swoim języku ojczystym. To sprawia, że trudno jest im przestawić się na obcy język, również w kontekście porozumiewania się. W przeciwnym razie wszystko muszą przemyśleć po polsku, a potem przetłumaczyć w głowie na angielski, a to zajmuje sporo czasu. Z tego powodu o wiele efektywniej będzie przestawiać się na mówienie i… myślenie po angielsku. Nawet w ramach krótkich ćwiczeń możesz odpowiadać na pytania od razu po angielsku, bez myślenia, jak brzmiałaby ta sama wypowiedź w języku ojczystym.

Wybierz metodę opartą na mówieniu

Bardzo dobrym sposobem na opanowanie języka w praktyce jest wybranie odpowiedniej metody. Szkolne sposoby nauki często nie działają, bo zwyczajnie opierają się na podręcznikach i godzinach wkuwania materiału oraz powtarzania tych samych, nudnych ćwiczeń. Aktywny Angielski – szybka nauka języka to innowacyjna metoda dla osób, które chcą szybko opanować język obcy, ale jednocześnie zależy im na wysokiej jakości właśnie w kontekście mówienia. Dzięki krótkim sesjom, które trwają 15 minut każda, ale za to są odpowiednio intensywne, możesz łatwo opanować właśnie mówienie – czyli to, co interesuje Cię najbardziej.

Pamiętaj, że aby nauka była efektywna, musisz poświęcić jej czas – lepiej robić krótkie, ale regularne i intensywne sesje, niż uczyć się długimi godzinami. Na szczęście język da się opanować również bez uczęszczania do szkoły językowej. Wystarczy mieć motywację i odpowiednio dobrać techniki, by ośmielić się do mówienia.

Artykuł sponsorowany

go4all.pl
admin@go4all.pl