Jak zaszczepić w dziecku miłość do teatru i opery?

Obcowanie z kulturą korzystnie oddziałuje na rozwój najmłodszych, rozwijając ich wyobraźnię, osobowość i wrażliwość. Wielu rodziców nie wie jednak, w jaki sposób rozbudzić u dzieci miłość do sztuk realizowanych na scenie. Warto wiedzieć, które rozwiązania pozwalają zachęcić malucha do udziału w artystycznych wydarzeniach.

Dobór odpowiednich spektakli

Instytucje teatralne mają w swoim reperaturze dzieła dostosowane do potrzeb oraz upodobań najmłodszych widzów. Bardzo często twórcy tego typu spektakli wykazują otwartą postawę wobec odbiorców. Dzieci są więc nie tylko biernymi widzami, ale i twórcami dzieł. Mogą one wpływać m.in. na przebieg fabuły. Przed wizytą w teatrze można odwiedzić stronę internetową danej instytucji i zapoznać się z opisem poszczególnych spektakli. Idealnym rozwiązaniem jest wybór dzieła stanowiącego teatralną inscenizację ulubionej bajki lub baśni dziecka. Warto wziąć pod uwagę opinie innych rodziców, którzy zdecydowali się zabrać swoje pociechy na dany spektakl.

Kółka artystyczne

Chcąc rozbudzić w dziecku miłość do teatru, można skorzystać z oferty instytucji prowadzących muzyczne lub aktorskie warsztaty. Maluch od najmłodszych lat będzie miał wówczas styczność z kulturą. Kółka zainteresowań stanowią świetny sposób na integrację dziecka z rówieśnikami. Zajęcia rozwijają artystyczne umiejętności, kształtują osobowość i wyobraźnię najmłodszych. Warsztaty prowadzone są zazwyczaj przez specjalistów, posiadających odpowiednie kompetencje pedagogiczne. Alternatywne rozwiązanie stanowi zapisanie dziecka na turnusy artystyczne organizowane przez instytucje teatralne. Odbywają się one w okresie ferii lub wakacji. Dziecko nie będzie musiało więc rezygnować ze standardowych, szkolnych zajęć edukacyjnych. Obozy artystyczne organizowane są z podziałem na różnorodne grupy wiekowe. Maluch będzie mógł obcować ze sztuką wraz ze swoimi rówieśnikami.

Teatralne i operowe sztuki stanowią świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. Warto więc skorzystać z oferty dostępnej na stronie internetowej https://teatrkomedia.pl/, by zaszczepić w maluchu miłość do artystycznych dzieł. 

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl