Jak przetrwać kwarantannę, czyli czego potrzebujemy w Home Office?

Niektórzy pracują zdalnie z wyboru, inni z powodu kwarantanny wywołanej pandemią koronawirusa muszą przymusowo stworzyć sobie biura w warunkach domowych. Hasło zostań w domu zmusza nas do zupełnie nowego sposobu funkcjonowania na co dzień. Wykonywanie obowiązków służbowych z domu jest możliwe, a nawet potrafi być całkiem przyjemne. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni do pracy. Jak powinno wyglądać optymalne i wygodne Home Office? Kilka praktycznych wskazówek prezentujemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Praca w domu – na co zwracać uwagę?

Praca z domu rządzi się swoimi prawami. Aby była efektywna, musimy przygotować specjalne miejsce do działania. W zależności od charakteru wykonywanej działalności oraz naszych upodobań potrzebujemy nieco innej przestrzeni. Czasami wystarczy stolik, na którym ustawimy laptopa, innym razem musimy mieć do dyspozycji duży stół do rozłożenia projektów.

Niezmienną podstawą jest jednak zawsze spokój i cisza. Podczas wykonywania pracy powinniśmy zapewnić sobie miejsce, w którym możemy się odizolować od domowego rozgardiaszu. Nawet jeśli jest to ekstremalnie trudne, warto spróbować. Wpływa to bowiem korzystnie na efektywność naszej pracy.

Do tego przydaje się szereg rozmaitych elementów wyposażenia, które poprawiają komfort funkcjonowania. Co takiego powinno się znaleźć w naszym domowym biurze?

Biurko i krzesło – domowe biuro w miniaturze

Oczywiście podstawą do pracy w domu jest biurko lub stolik roboczy, na którym zmieścimy wszystkie potrzebne materiały. Powinien być dostosowany do naszego wzrostu oraz rodzaju pracy.

Należy także znaleźć odpowiednie krzesło. Najlepiej sprawdzają się oczywiście typowe modele biurowe – z profilowaniem, regulacją wysokości oraz praktycznymi podłokietnikami. Jeśli jednak nie mamy do takiego wyposażenia dostępu, wykorzystajmy standardowe krzesło – wygodne, pozwalające na siedzenie w prawidłowej pozycji.

W dużej mierze to właśnie od tych produktów zależy komfort pracy oraz nasza kondycja. Źle dobrane krzesło i stół sprawiają, że szybciej się męczymy lub zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe, co przekłada się nie tylko na jakość pracy, ale też na zdrowie.

Oświetlenie – jak pobudzić chęci do pracy?

Światło ma na nas gigantyczny wpływ. Oddziałuje na nasz nastrój oraz samopoczucie. Reguluje poziom energii oraz sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni.

Dlatego w miejscu wykonywania obowiązków służbowych w domu musimy zapewnić sobie odpowiednie warunki oświetleniowe. Warto zlokalizować przestrzeń roboczą w części domu, w której mamy sporo światła słonecznego, które działa bardzo korzystnie i dodaje nam energii do działania.

Oczywiście do wykonywania czynności precyzyjnych powinniśmy mieć także lampkę stojącą, dającą przynajmniej 500 lx. Musi dokładnie oświetlać cały blat roboczy, bez cieni oraz słabiej doświetlonych przestrzeni.

Światło powinno mieć barwę jak najbardziej zbliżoną do światła naturalnego. W ten sposób mobilizujemy organizm do działania i bardziej efektywnej pracy.

Klimatyzacja – wydajne chłodzenie w przeddzień prawdziwych upałów

Wiosenne słońce zaczyna już przyjemnie przygrzewać. W domowych wnętrzach robi się coraz cieplej. Warto zatem zorganizować nasze Home Office w miejscu, w którym mamy zapewnioną klimatyzację.

Klimatyzator utrzymuje stałą temperaturę we wnętrzu, co przekłada się na wysoki komfort termiczny. Czujemy się dobrze, mamy chęć i energię do działania, a zbyt wysoka temperatura nie osłabia naszej koncentracji oraz nie zmniejsza pokładów sił do codziennego działania.

Dzięki klimatyzacji możemy zatem pracować wydajniej i z większą chęcią do kreatywnego działania.

Home Office – niewielkie potrzeby, żeby normalnie działać

Jeśli tylko do wykonywania obowiązków służbowych nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, to wiele czynności zawodowych jesteśmy w stanie wykonać w domowym zaciszu. Aranżowanie Home Office naprawdę nie jest trudne, warto jednak dokładnie zaplanować przestrzeń, aby zapewnić sobie w niej maksymalną wygodę, co przełoży się na efektywne działania oraz większy komfort pracy. W końcu pracując z domu w pewnym przynajmniej stopniu sami sobie jesteśmy szefem.

Działajmy zatem skutecznie, dbajmy o ergonomię miejsca, a żadna praca nie będzie dla nas zbyt trudna w naszym domowym biurze.

***

Potrzebujesz skutecznej klimatyzacji do domu? Odwiedź stronę Econovli.pl, na której poznasz wiele opinii i porad ekspertów, którzy od lat działają w branży oraz mają olbrzymią wiedzę na jej temat.

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl