Jak skutecznie i sprawnie wyczyścić laptopa?

Zazwyczaj dbamy o czystość naszych domów i miejsc pracy. Staramy się wycierać kurze oraz myć większość wyposażenia, aby utrzymać je w higienicznym stanie. Ciekawe jest to, że często zapominamy o tym, żeby regularnie doprowadzać do dobrej kondycji nasze laptopy. Komputerów używamy każdego dnia w różnych warunkach. Przenosimy je. Niekiedy nawet spożywamy nad nimi posiłki. Wydaje się oczywistym, że trzeba zadbać o ich czystość. Nie każda metoda i środek czystości będzie jednak właściwy. Czego używać i co zrobić, żeby nasz laptop lśnił czystością? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury. W dzisiejszym tekście opowiemy bowiem o kilku krokach, które trzeba wykonać podczas czyszczenia laptopów.

Jak często czyścić laptopa?

Sprzęt komputerowy należy regularnie utrzymywać w czystości. Warto przecierać go z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu oraz oczywiście, gdy zobaczymy, że wymaga tego sytuacja.

Przynajmniej raz na kwartał warto także zadbać o wyczyszczenie laptopa w środku z zalegającego kurzu. W innym przypadku możemy doprowadzić do przytkania kanałów wentylacyjnych, a w efekcie przegrzania sprzętu, co może spowodować poważne awarie.

Co jest potrzebne, żeby wyczyścić laptopa?

Zacznijmy od zupełnych podstaw, czyli określenia, co jest nam tak naprawdę potrzebne, żeby doczyścić komputer. Wymagania naprawdę nie są wielkie i łatwo stworzymy podręczny zestaw porządkowy, z którego będziemy regularnie korzystać.

Warto przygotować:

  • środek czyszczący do laptopów,
  • ściereczkę z mikrofibry,
  • patyczki kosmetyczne do uszu,
  • sprężone powietrze.

Naprawdę nic więcej nie potrzeba, żeby doprowadzić komputer do optymalnej kondycji.

Jak powinno się czyścić laptopa? Instrukcja działania krok po kroku

Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek działania, należy bezwzględnie wyłączyć laptopa i oczywiście odłączyć go od prądu.

W następnym kroku przecieramy go szmatką z mikrofibry z kurzu. Zaczynamy od obudowy i ekranu. Jeśli zauważymy oporne zanieczyszczenia, należy zastosować środek do czyszczenia laptopów, który pomoże usunąć oporne zaplamienia oraz tłuszcz. Warto pamiętać, że wszelkie preparaty (ciecze lub spray) należy nałożyć na ściereczkę, a nie bezpośrednio na ekran.

Pamiętajmy, aby po zastosowaniu preparatu wytrzeć urządzenie do sucha. Warto też zwrócić uwagę na to, czy na monitorze nie zostały żadne smugi.

Po doczyszczeniu ekranu przechodzimy do klawiatury, czyli najbardziej problematycznej części. Pod każdym z klawiszy często gromadzi się kurz oraz okruchy, które trzeba jakoś usunąć. Na początku należy przetrzeć klawisze tą samą szmatką, którą wcześniej czyściliśmy obudowę. Następnie warto spróbować wytrząsnąć wszystkie zanieczyszczenia spod klawiszy. Jeśli to nie pomoże, można wykorzystać patyczki kosmetyczne lub użyć sprężonego powietrza.

Pozostaje jeszcze kwestia oczyszczenia układu chłodzenia w laptopie. Przeprowadza się to również z pomocą wspomnianego już wcześniej sprężonego powietrza. Łatwo w ten sposób usunąć niewielkie ilości kurzu zalegające na wentylatorze. Jeśli jednak zanieczyszczeń jest więcej, może pojawić się konieczność rozkręcenia urządzania i wyczyszczenia układu wentylacyjnego po uprzednim wyjęciu go z laptopa. Nie każdy czuje się jednak na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, dlatego sporo osób ten ostatni krok pozostawia specjalistom z serwisu komputerowego.

Przy okazji dokładnych porządków przy sprzęcie warto także zadbać o oczyszczenie myszki. Stosujemy do tego ponownie szmatkę z mikrofibry. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć nią powierzchnię myszy. Jeśli występują na niej jednak trwałe zabrudzenia, warto skorzystać z preparatu do czyszczenia komputerów.

Regularne czyszczenie laptopa – estetyka i funkcjonalność działania

Wszystkie opisane powyżej czynności naprawdę nie zajmują wiele czasu, a pozwalają utrzymać sprzęt w dobrej kondycji przez długi czas. Czyszczenie laptopa zmniejsza ilość zanieczyszczeń dostających się do jego wnętrza, dzięki czemu może się udać uchronić go przed przegrzaniem oraz wieloma poważnymi awariami w przyszłości.

Ponadto codzienna praca na czystym laptopie jest zdecydowanie przyjemniejsza niż na sprzęcie z zachlapanym ekranem oraz sporą dawką okruszków pod klawiszami. Dbając o czystość naszego komputera, łączymy zatem kwestie czysto praktyczne z estetycznymi.

***

Jeśli szukasz praktycznych akcesoriów do komputera, ale nie wiesz, na co postawić, sprawdź porady ekspertów na stronie AkcesoriaMarket.pl, pełnej porad i ciekawostek na temat sprzętu.

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl