Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Ile kosztuje montaż?

Kolor, ogólny design, materiał wykonania, cena – to tylko niektóre cechy, którymi należy się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych. Jest to zadanie łatwiejsze, gdy projektujemy nowy dom. Trudniej jest, gdy drzwi trzeba dopasować do mieszkania po generalnym remoncie. Czym kierować się przy wyborze drzwi montowanych we wnętrzu mieszkania?

Drzwi wewnętrznym – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zakup i montaż drzwi wewnętrznych musi być przemyślany, gdyż zwyczajowo ten element domu nie będzie wymieniany, a więc jest zakupem na długie lata. Z tego powodu trzeba zastanowić się, jakie drzwi chcemy mieć w swoim domu. Czy mają mieć one szyby (nawet tylko dekoracyjne), czy może chcemy, aby były całkowicie zabudowane? W którą stronę powinny się otwierać i gdzie mieć umiejscowioną klamką? Jaki kolor wybrać, aby pasował do podłogi? Jak prawidłowo wymierzyć drzwi do framugi? To bardzo ważne elementy, które koniecznie trzeba brać pod uwagę przed zakupem drzwi wewnętrznych do domu czy mieszkania. 

Zakup drzwi bez zastanowienia może potem powodować problemy estetyczne i funkcjonalne (np. drzwi otwierają się nie w tę stronę, co powinny).

Najpierw remont, potem drzwi wewnętrzne

Być może podczas remontu lub projektowania domu zostanie zmieniona koncepcja finalnego wyglądu, dlatego nie należy kupować drzwi już na samym wstępnie. Potem może się okazać, że dębowe drzwi wewnętrzne nie będą pasowały do prowansalskiego wnętrza, w którym lepiej sprawdziłyby się białe drzwi w kratę z szybą lub w innym miejscu lepiej sprawdziłyby się drzwi przesuwne, zamiast tych otwieranych. Dlatego montaż drzwi wewnętrznych powinien być końcowym elementem.

Gdzie będą prowadziły?

Drzwi mają wyciszać, chronić prywatność, ale też estetycznie domykać wnętrze, więc należy przeanalizować, w jakim miejscu zostaną zamontowane drzwi wewnętrzne, jaki powinny mieć wygląd, rodzaj klamki i zamka. 

Drzwi wewnętrzne – cena 

Cena jest uzależniona od materiału wykonania oraz rodzaju ościeżnic. Najtańsze są drzwi okleinowe, najdroższe drewniane dwuskrzydłowe. Na cenę wpływa także ich przeszklenie lub inne elementy dekoracyjne. Z tych względów za drzwi wewnętrzne trzeba zapłacić od 250 do nawet 2 tysięcy złotych. Dobre drzwi, które mają właściwości wyciszające, można kupić za 400-700 złotych. 

Montaż drzwi wewnętrznych 

Przy nowym domu nie ma problemu z doborem ościeżnicy, natomiast przy wnętrzu remontowanym starą ościeżnicę należy usunąć i przygotować podłożę na montaż nowej. Można tego dokonać samodzielnie, jednak jest to pracochłonne zajęcie i łatwo jest o błąd (np. niechlujnie i krzywo przygotowane podłoże). Kupując drzwi wewnętrzne, najlepiej zamówić także ich montaż, którego dokonają profesjonaliści. Należy pamiętać, że w razie uszkodzenia drzwi przy samodzielnym montażu, traci się na nie gwarancję. Dlatego warto dopłacić za profesjonalny montaż drzwi wewnętrznych. Za taką usługę trzeba zapłacić od 150 do 500 złotych (w zależności od rodzaju wykonywanych prac – czy będzie potrzebny tylko montaż, czy także demontaż starych części). 

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl