PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

Konsole do gier to ulubiona rozrywka wielu osób. Tak jak pojawienie się każdej kultowej gry na rynku tak też sama zapowiedź nowych projektów zelektryzowała fanów. Oczywiście nie warto przy tym zapominać, że tradycyjnie mamy do czynienia ze starciem gigantów, którzy wyznaczają trendy. Z drugiej strony sam termin pojawienia się nowych konsol marki Sony i Xbox jest idealny, ponieważ użytkownicy z pewnością są już przekonani, że sprzęt w domach trzeba zmienić. Technologia poszła do przodu, więc zaproponowane urządzenia z pewnością będą się sprawdzać przez kolejne lata, generując oczywiście zmiany na rynku i wymuszając od producentów gier sięganie po jeszcze ciekawsze efekty. Wszak zwiększą się możliwości, a także oczekiwania użytkowników. O ile producenci właśnie przedstawili swoje najmłodsze dzieci, o tyle na premierę rynkową trzeba będzie jeszcze kilka miesięcy poczekać. Zobacz, czego możesz się spodziewać po PlayStation 5 oraz Xbox series X, a być może twój dylemat dotyczący tego, jakie urządzenie wybrać będzie mniejszy.

  1. Potencjał PlayStation 5
  2. Czym zaskoczy Xbox series X?
  3. Co wybrać?

Potencjał PlayStation 5

Zarówno produkt Sony, jak Microsoft przy projektowaniu swoich flagowych konsol rozpoczęli współpracę z AMD, a tym samym wewnątrz urządzeń znajdują się w podzespoły z linii Zen 2. Dzięki nim bez problemu na PS będzie można odtworzyć obraz 8K. Konsola Microsoftu będzie miała dużą wydajność. Jej moc obliczeniowa wynosić będzie 12 teraflopów. W efekcie również 16 GB pamięci RAM GDDR6 wpłynie na bardzo dobrą jakość grafiki, ale to parametr w obu urządzeniach porównywaliśmy. W PS5 https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml ma zainstalowaną karę SSD, która sprawia, że przetwarzanie danych jest zdecydowanie szybsze. W tym wypadku będzie miało ono prędkość 5,5 GB/s, co daje ogromną przewagę nad poprzednikiem, a także wyprzedza konkurencję. Choć przestrzeń na dane będzie ograniczona do 825 GB, to przepustowość będzie zdecydowanie większa. Obraz w jakości 4K ma zachwycać, tworzyć realistyczne odblaski i załamania tak, jakby się było w samym centrum wydarzeń. Wykorzystywana technologia ray tracingu jest już stosowana w kartach Nvidia GTX w PC, ale z pewnością to konsole sprawią, że stanie się popularna.

Czym zaskoczy Xbox series X?

Wydajność Xboxa jest przez producenta określana na poziomie 10,2 teraflopa. To nieco mniejsza moc obliczeniowa. Poza tym wewnątrz producent umieścił 16 GB pamięci RAM GDDR6. Taką samą znajdziemy u konkurencji. Oczywiście są to tylko liczby, bo faktyczne osiągi będą zależne od wielu różnych czynników. W Xboxie zainstalowano dysk SSD  z przepustowością rzędu 2,4 GB/s. To zdecydowanie mniej niż w PS, ale z drugiej strony w urządzeniu Microsoft znajdzie się większy nośnik pamięci o pojemności 1TB. Xbox z oferty https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml będzie miał również większą moc niż konkurent. Poza tym dla użytkowników kluczowa tak naprawdę będzie jakość obrazu. Rozdzielczość  4K przy 60 klatkach na sekundę dają również możliwość wytworzenia obrazu przy 120 klatkach na sekundę. Co istotne, przełomową technologią staje się w tym wypadku ray tracing.

Co wybrać?

Wybór pomiędzy PlayStation 5 a Xbox series X może być trudny i zapewne w większości przypadków będzie związany z przywiązaniem czy też przyzwyczajeniem do konkretnej marki. Nie wiadomo jeszcze, jakie gry pojawią się na konsole, a z dość enigmatycznych zapowiedzi można się domyślać, że na Xboxie będzie można pograć w nowsze wersje Halo oraz Hellblade 2, natomiast na PS5 będzie można pograć w Godfall od Bluepoint Studios. Do premiery tytułów z pewnością pojawi się więcej, a poza tym obie konsole będą działać ze wsteczną kompatybilnością.

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl