Domy aukcyjne i galerie sztuki organizować mogą aukcje obrazów, rzeźb, grafik czy rysunków, a niekiedy szkiców znanych autorów i autorek. Mogą być one wyceniane na horrendalnie wysokim poziomie, o ile rzeczywiście przedstawiają sobą dużą wartość. Jak prowadzona jest aukcja dzieł sztuki?

Najpierw organizacja

Zanim podczas aukcji rozpocznie się licytowanie przez klientów skłonnych kupić dane dzieło sztuki, aukcja musi zostać solidnie przygotowana. Trzeba zgromadzić dzieła do sprzedaży, dokładnie je opisać, sfotografować i umieścić w katalogu aukcyjnym. To podstawowe źródło informacji o organizowanej aukcji dla potencjalnych kupujących. Do katalogu uzyskują dostęp zarejestrowani kupujący. Rejestracji trzeba dokonać zwykle, jak w przypadku Pieknagallery.pl, na minimum 24 godziny przed planowanym startem aukcji.


Co istotne, większość galerii i domów aukcyjnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i organizuje rejestrację chętnych do zakupu dzieł sztuki nie tylko w swojej siedzibie, co wymaga osobistego kontaktu z klientem, ale również telefonicznie lub przez internet.

Licytacja w toku

W dzień organizacji aukcji dzieł sztuki klienci zarejestrowani uprzednio do licytacji, mogą stawić się we wskazanym miejscu, np. w siedzibie domu aukcyjnego czy galerii sztuki. Sami będą licytować, podnosząc w górę tabliczki z przyporządkowanym numerem. Jednak potencjalny kupujący dzieła sztuki może zostawić domu aukcyjnemu swoje zlecenie zakupu – licytacji lub telefonicznego prowadzenia takich samych działań. Wówczas ustala, do jakiej kwoty będzie licytował lub podaje numer telefonu, na który pracownik domu aukcyjnego czy galerii zadzwoni, kiedy dojdzie do licytowania pożądanych dzieł. Dlatego właściwie nie trzeba być fizycznie obecnym podczas aukcji, aby kupić pożądane dzieła.

Co po wygranej licytacji?

Załóżmy, że licytacja dzieła sztuki pójdzie po myśli uczestnika i zaoferuje on najwyższą cenę na aukcji. Wówczas najczęściej nie musi uiszczać zaoferowanej kwoty od razu, gotówką lub przelewem, ale ma na to kilka dni. Może to być na przykład 7 dni od chwili wygrania licytacji. Po zapłacie, kupujący może odebrać wygrany obiekt. Pobierana jest przy tym zwykle opłata aukcyjna, stanowiąca wynagrodzenie dla domu aukcyjnego, który zorganizował licytację dzieł sztuki.

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl