Gryzący problem w domu

Pluskwa domowa nie jest powszechnym problemem w dzisiejszym świecie. W większości rozwiniętych krajów ich populacje zostały w dużym stopniu wytępione, choć w ostatnich latach ze względu na wiele czynników obserwuje się wzrost ich liczebności. Pomimo tego, że jest mała szansa na posiadanie tych szkodników w swoim domu, warto profilaktycznie podejmować kroki w celu zapobiegnięcia potencjalnym kosztom związanym z zwalczaniem pluskwy jak i nieprzyjemnościom.

Zidentyfikowanie problemu

Pierwszym sygnałem obecności niechcianych gości w domu może być nieprzyjemny zapach, który wydzielają te owady. Jeżeli w domu lub mieszkaniu pachnie kolendrą lub gnijącymi malinami jest szansa, że w zakamarkach kryją się pluskwy. Kolejnym znakiem który powinien obudzić naszą czujność są ugryzienia w odsłoniętych, nieowłosionych miejscach. Po zauważeniu u siebie lub u domownika ukąszeń ułożonych w trójkąt lub linię należy natychmiast przeszukać mieszkanie w poszukiwaniu szkodników. Warto też zaznaczyć, że objawy ugryzienia się różnią – u niektórych pojawiają się zaczerwienione, wypukłe obszary podobne do ukąszeń pchły, u innych natomiast nie zaobserwujemy żadnych zmian. 

Gdzie szukać problemu?

Zwalczanie pluskwy – w jaki sposób działać? Żeby skutecznie wyszukać problem, należy najpierw wiedzieć z czym walczymy. Szukamy podłużnych bezskrzydłych owadów, koloru żółto-brązowego lub ciemnobrązowego. Pluskwy najczęściej przebywają tam, gdzie często znajdują się ludzie lub zwierzęta. Najbardziej powszechnymi siedliskami są łóżka, sofy, krzesła oraz różnego rodzaju meble. Mogą one kryć się jednak w mniej oczywistych miejscach, dlatego nie należy zapominać o przeszukaniu wszelkich szpar w tapetach i ścianach, na zasłonach oraz za listwami przypodłogowymi. Ważne jest, by przeczesać dokładnie każdy z tych przedmiotów – insekty te są w stanie zasiedlić się w najmniejszych nawet przestrzeniach. 

Jak temu zaradzić?

Na zwalczanie pluskiew jest wiele metod. Pierwszym krokiem który można podjąć jest uprzątnięcie domu oraz dokładne odkurzenie miejsc, gdzie zaobserwowaliśmy insekty jak i reszty mieszkania. Po odkurzeniu trzeba pamiętać o natychmiastowym wyrzuceniu worka, gdyż nadal stanowi on zagrożenie. Najbardziej efektywną metodą na pozbycie się pluskwy jest jednak zamgławianie ULV. Urządzenie rozpyla kropelki ze środkiem owadobójczym o wielkości 20 mikronów, które z łatwością dostają się nawet w najmniejsze szczeliny.