GO4ALL Loading...

Doktryna szoku

Za mitem niewidzialnej ręki rynku kryją się korporacyjne monopole i zbrojne ingerencje. Amerykańskie władze oraz wielki biznes nie cofną się przed niczym, by wykorzystać kryzys panujący w różnych zakątkach globu do własnych celów.

Tytułowa doktryna szoku ma swoje źródło w radykalnych teoriach Miltona Friedmana i innych ekonomistów tzw. szkoły chicagowskiej. W praktyce oznacza ekonomiczną eksploatację krajów dotkniętych kryzysem, klęskami żywiołowymi lub wojną. Swój poligon doświadczalny przeszła w Chile, gdzie po zamachu stanu Augusto Pinocheta przeprowadzono gruntowne reformy. Skutkiem chilijskiego cudu był wprawdzie wzrost dochodu per capita, lecz towarzyszył temu drastyczny spadek płac i powiększające się bezrobocie. Rządząca dyktatura nie przebierała też w środkach, tłumiąc opór związków zawodowych i społeczne protesty. Niepokornych wtrącano do więzień, poddawano torturom lub mordowano, dając swoisty przykład późniejszej wojskowej juncie w Argentynie.

Materiały archiwalne przeplatane są w filmie z fragmentami wykładów Naomi Klein oraz wywiadami, jakie przeprowadziła z m.in. Janine Huard, ofiarą eksperymentalnych praktyk psychiatrycznych, które dały podwaliny pod dzisiejsze techniki tortur stosowanych przez CIA. Ten śmiały dokument, pokazywany m.in. na festiwalach w Berlinie, San Sebastian, Turynie, obejrzeć powinien każdy, zwłaszcza w czasach, gdy słowo „kryzys” nie znika z doniesień medialnych.