Eleven Sports – skąd się wzięło i z czego wynika sukces stacji?

Piłkę nożną można uznać w Polsce za sport narodowy, pomimo że Polacy od dłuższego czasu nie pokazali swojej dominacji na europejskich i światowych stadionach. Niemniej to nie jedyna dyscyplina sportowa, która przyciąga na boiska i przed telewizory widzów. Lubimy oglądać i inne rozgrywki, a umożliwiają nam to takie kanały stricte sportowe jak te w ofercie Eleven Sports.

Brytyjska oferta sportowa w Eleven Sports

Eleven Sports to młoda stacja telewizyjna, która zaczynała w sierpniu 2015 roku jako Eleven Sports Network. W ofercie brytyjskiego nadawcy znajdują się cztery stacje:

  •    Eleven Sports 1,
  •    Eleven Sports 2,
  •    Eleven Sports 3,
  •    Eleven Sports 4.

Stacja należy do The Channels Co Ltd, a właścicielem całej grupy kapitałowej jest Andrea Radrizzani, założyciel agencji MP & Silva, sprzedającej prawa sportowe.

Jeszcze w 2015 roku Eleven Sports Network uruchomił w Polsce i Belgii dwa całodobowe kanały w wysokiej rozdzielczości – Eleven oraz Eleven Sports, a 12 września 2016 roku dołączył do nich kanał Eleven Extra. Kolejny kanał – Eleven Sports 4 – uruchomiono 20 listopada 2017 roku i jednocześnie zmieniono nazwy kanałów:

  •       Eleven na Eleven Sports 1,
  •       Eleven Sports na Eleven Sports 2,
  •       Eleven Extra na Eleven Sports 3.

Eleven Sports nadaje nie tylko w Polsce, ale również w Belgii, Luksemburgu, Malezji, Republice Chińskiej i w Singapurze.

Sukces wspierany katarskim kapitałem?

Kiedy w 2015 roku uruchomiono telewizję Eleven Sports, pojawiły się głosy, że sukces zawdzięcza pieniądzom płynącym z Kataru, od beIn Sports. Szybko jednak zdementowano te pogłoski i podkreślono, że telewizja Eleven jest niezależna.

Polsat z większościowym udziałem w Eleven Sports

W 2018 roku Telewizja Polsat zdecydowała się kupić większościowy pakiet udziałów w Eleven Sports Network. Za 50 proc. udziałów Eleven Sports Network firma zapłaciła 154,4 mln zł. Tym samym Polsat pokazał, jak mocno jest skoncentrowany na sporcie i na prezentowaniu swoim telewidzom rozgrywek z różnych dyscyplin przez całą dobę. Niewykluczone, że Cyfrowy Polsat dopłaci jeszcze 21,5 mln zł za całą transakcję. Ustalono bowiem, że stanie się tak, jeśli wartość Eleven Sports Network przekroczy w 2020 roku kwotę 80 mln euro.

Prawa do transmisji Ligi Europejskiej

Od sezonu 2018/2019 prawa do meczów ligi hiszpańskiej – La Liga – podzielone zostały pomiędzy Eleven Sports a nc+. Każda ze stacji w każdej kolejce ligowej może transmitować po pięć meczów. Natomiast El Clásico, czyli mecze FC Barcelony z Realem Madryt, są transmitowane zawsze w obu stacjach.

Od sezonu 2017/2018 Eleven Sports wykupił na cztery lata, do końca sezonu 2020/2021, prawa do transmitowania Bundesligi. Wcześniej prawa te miał Eurosport.

Od 2015 roku Eleven Sports transmituje mecze Serie A ligi włoskiej. Były to jedne z pierwszych rozgrywek piłkarskich na tym kanale. Prawa do ligi włoskiej Eleven Sports ma wykupione na trzy kolejne sezony. Tym samym Eleven Sports wyrosło na czołowego dostawcę piłkarskich emocji na europejskim, wysokim poziomie.

Skąd wynikają doskonałe wyniki stacji Eleven Sports?

Przedstawiciele stacji Eleven Sports wypowiadają się, że na jej silną pozycję wpłynęło to, że przywiązują dużą wagę do dopasowywania oferty pod widzów. Mają prawa do najpopularniejszych lig i dyscyplin, w tym piłkarskiej La Liga, Serie A, a także F1, żużla, Ligi Mistrzów piłki ręcznej i sportów walki. Każdy widz może więc znaleźć sobie takie transmisje, które będą zgodne z jego zainteresowaniami sportowymi. Miłośnicy nawet mniej popularnych dyscyplin sportowych mogą odszukać w Eleven Sports odpowiednie transmisje, np. VELUX EHF Ligę Mistrzów piłkarzy ręcznych, gale sportów walki Cage Warriors oraz turnieje tenisowe rangi ATP 250.

To telewizja zorientowana na kibiców, dostarczająca im wrażeń na najwyższym poziomie. W najbliższej przyszłości najprawdopodobniej oferta Eleven Sports poszerzać się będzie o ligi lokalne. Wydarzenia sportowe na kanałach Eleven Sports, które można oglądać w pakiecie Mega Sport z kanałami Eleven Sports w UPC, są relacjonowane na żywo, przez 24 godziny na dobę i w jakości HD.

go4all.pl
jeremiasz.org@interia.pl

Dodaj komentarz